روش‌های حمل کالا در تجارت بین‌المللی
۱۳۹۶-۱۱-۲۵
لقاح مصنوعی از دیدگاه حقوقی
۱۳۹۶-۱۱-۲۸

طلاق از منظر دین و حقوق زن در خانواده           وکیل مهریه 

 

طلاق از منظر دین و حقوق زن در خانواده ، رفع ممنوع الخروجی ، رفع مسدودی حساب ، رفع ممنوع المعامله ، وکیل تجاری ، وکیل تضمینی ، وکالت تضمینی ، بهترین وکیل تهران ، وکیل با رابطه قوی ، وکیل مهریه ، وکیل کارکشته 

طلاق از منظر دین و حقوق زن در خانواده ، رفع ممنوع الخروجی ، رفع مسدودی حساب ، رفع ممنوع المعامله ، وکیل تجاری ، وکیل تضمینی ، وکالت تضمینی ، بهترین وکیل تهران ، وکیل با رابطه قوی ، وکیل مهریه ، وکیل کارکشته 

 

طلاق در اصل رها کردن از روی پیمان و قرارداد است و رها کردن از قید زوجیت نیز طلاق نامیده شده است. و در اصطلاح شریعت، همان مفهوم عرفی رایج میان عقلا را می‌رساند که شارع مقدس با شرایط خاصی امضا کرده و به معنای گشودن پیوند زناشویی با واژه مخصوص یا اشاره و نوشته‌ای که جایگزین آن باشد، چه پیوند زناشویی بلافاصله گشوده شود و چه بعد از گذشت زمان معین.  وکیل مهریه 

و در اصطلاح حقوق نیز طلاق عبارت است از ایقاعی تشریفاتی که به‌موجب آن مرد به اذن یا حکم دادگاه، زنی را که به‌طور دائم در قید زناشویی اوست رها می‌سازد.  وکیل مهریه 

در اینجا سؤالاتی مطرح می‌شود که:   وکیل مهریه 

  • آیا طلاق فقط در دین اسلام مطرح‌شده است؟
  • آیا طلاق در اسلام جایز است؟ اگر پاسخ مثبت باشد پس وضعیت زنان مطلقه چگونه است؟
  • وظیفه زن و مرد در مدت عدّه چیست؟ بعد از اتمام عدّه چطور؟
  • با توجه به آیات و روایات فرزندان چه سرنوشتی پیدا می‌کنند؟
  • آیا حد طلاق در اسلام مشخص‌شده است؟
  • زن در خانواده از چه حقوقی برخوردار است؟

ابتدا به‌طور اجمال تاریخچه‌ی طلاق را بیان کرده آنگاه به بررسی طلاق از منظر دین پرداخته و حقوق زن در خانواده را موردبررسی قرار می‌دهیم.

 

الف- تاریخچه‌ی طلاق

آن‌گونه که از قدیمی‌ترین قانون مدوّن و ساخته‌ی دست بشر یعنی ( قانون حمورابی) استنباط می‌شود خانواده اساس اجتماعی بوده و مرد قادر بوده در مواردی که زن تا مهلت معینی صاحب فرزند نمی‌شده وی را طلاق دهد و نیز اگر زنی بیماری مزمن داشت، مرد بدون آنکه او را طلاق دهد می‌توانست زن دیگری اختیار کند.

در آتن نیز طلاق برای مرد دشوار نبوده و مرد می‌توانست بدون ارائه دلیل زن خویش را از خانه براند. در مقابل زن نمی‌توانست به‌دلخواه، همسر خویش را ترک گوید ولی در صورت ستم شوهر، زن می‌توانست به (آرخون) مراجعه و تقاضای طلاق کند و با رضایت (آرخون) طلاق زن صورت می‌گرفت. گاهی نیز طلاق با رضایت طرفین انجام می‌گرفت، لیکن این توافق باید رسماً طی تشریفاتی در نزد (آرخون) اعلام می‌شد.

در مصر قدیم نیز شوهر نمی‌توانست زن خود را طلاق دهد مگر در مورد نازایی و طلاق زن به هر دلیل، شوهر را مکلف می‌نمود تا قسمت بزرگی از املاک خانواده را به وی واگذارد و درنتیجه طلاق به‌ندرت اتفاق می‌افتاد.  وکیل مهریه 

در دین زرتشت نیز آیین زناشویی کاری پسندیده و تجرد امری ناپسند و درخور نکوهش بوده است. این تعلیمات به همراه حق برابری زن در زندگی زناشویی موجب می‌گردید که طلاق امری ناشی از اراده‌ی بی‌چون‌وچرای مرد تلقی نگردد.

در ایران باستان طلاق منوط به رأی دادگاه بود. اگر قاضی دادگاه تشخیص می‌داد که زوجین می‌توانند زندگی زناشویی خود را ادامه دهند، آنان را مجبور به زندگی می‌نمود و شوهر متمرد را به مجازات سختی محکوم می‌کرد تا بی‌جهت متمایل به طلاق نگردد.

در دین یهود نیز طلاق وجود داشته است درصورتی‌که مرد کج‌روی در زن خود بیابد برای او نامه‌ی انفصال (جدایی) بنویسد و به دستش بدهد و از خانه‌ی خود او را بیرون فرستاده و رهایش سازد.  وکیل مهریه 

در انجیل نیز آیات متعدد گاه بر عدم قبول مطلق طلاق دلالت دارد (همانند آیات ۱۶:۱۸) و درآیات دیگری از انجیل، طلاق را محدود به زنای یکی از زوجین نموده است (ماندن آیات ۱۵:۳۱) انجیل متی که می‌گوید: (هرکسی از زن خود مفارقت جوید، طلاق‌نامه به او بدهد، لیکن من به شما می‌گویم هر کس به غیر علت زنا، زن را از خود جدا کند باعث زنا کردن او باشد و هر کس زن مطلقه را نکاح کند، زنا کرده باشد.)

 

مرکزمطالعات جامع قضایی ایران ، رفع مسدودی حساب ، ممنوع الخروجی ، رفع ممنوع المعامله ، رفع ممنوع الخروجی ، رفع مسدودی حساب ، رفع ممنوع المعامله ، وکیل تجاری ، وکیل تضمینی ، وکالت تضمینی ، بهترین وکیل تهران ، وکیل با رابطه قوی ، وکیل مهریه ، وکیل کارکشته 

مرکزمطالعات جامع قضایی ایران ، رفع مسدودی حساب ، ممنوع الخروجی ، رفع ممنوع المعامله ، رفع ممنوع الخروجی ، رفع مسدودی حساب ، رفع ممنوع المعامله ، وکیل تجاری ، وکیل تضمینی ، وکالت تضمینی ، بهترین وکیل تهران ، وکیل با رابطه قوی ، وکیل مهریه ، وکیل کارکشته 

ب- طلاق از منظر دین (آیات و روایات)   وکیل مهریه 

طلاق بر دو نوع است:

۱-    طلاق بائن

۲-    طلاق رجعی

در طلاق بائن شوهر بعد از طلاق حق بازگشت ندارد خواه زن در عدّه باشد یا نباشد که طلاق بائن بر ۶ نوع است. در طلاق رجعی مرد می‌تواند تا وقتی‌که همسرش در عدّه است به او رجوع کند.

قرآن کریم در آیاتی از سوره طلاق و بقره، نساء و احزاب پیرامون طلاق و مسائل مربوط به آن سخن گفته است. در اسلام آنچه دارای اهمیت است تشکیل خانواده است به همین علت ازدواج امری مقدس و پسندیده و برای ثبات و پایداری آن تأکید فراوان شده و طلاق امری ناپسند است و برای جلوگیری از آن از هر وسیله ممکن استفاده‌شده است و از طلاق به‌عنوان منفورترین حلال‌ها یادشده است. پیامبر اسلام (ص) فرموده‌اند:

(منفورترین چیزهای حلال در پیش خدا طلاق است)

همچنین فرموده‌اند: (زن بگیرید و طلاق ندهید زیرا خداوند مردانی را که مکرر زن بگیرند وزنانی که مکرر شوهر کنند را دوست ندارد.)

امام صادق (ع) فرموده‌اند: (از چیزهایی که خدای عزّوجلّ حلال فرموده هیچ‌چیز نزد او منفورتر از طلاق نیست، خداوند مردی را که زیاد زن طلاق می‌دهد و هر زمان زنی را تجربه می‌کند دشمن می‌دارد.)

همچنین بدترین خانه نزد خداوند، خانه‌ای است که به‌واسطه طلاق ازهم‌پاشیده می‌شود و هنگامی‌که طلاق رخ می‌دهد عرش خداوندی به لرزه درمی‌آید؛ اما درجایی که تحمل زندگی مشترک بر طرفین، ناممکن می‌گردد طلاق امری لازم و ضروری می‌شود به امید آن‌که هر یک از طرفین در پیوند بعدی، سعادت خویش را بیابند.

خداوند می‌فرماید:

(لا تَدْری لَعَلَّ الّلهَ یُحْدِثُ بَعْدَ ذلِکَ اَمْراً)     (سوره طلاق آیه ۱)

تو نمی‌دانی شاید خداوند بعدازاین ماجرا وضع تازه و وسیله اصلاحی فراهم سازد.

باآنکه طلاق در اسلام در وقت ضرورت مشروع است ولی به‌مجرداینکه مردی از همسرش ناخرسند باشد راه طلاق را نشان نمی‌دهد بلکه او را به بردباری و شکیبایی دعوت می‌کند و برای جلوگیری از طلاق راهکارهایی نیز ارائه می‌دهد اما اگر با نزدیک به هم تدابیر چاره‌ای جز طلاق و جدایی نباشد می‌فرماید:

(آن‌ها را از خانه‌هایشان خارج نسازید و آن‌ها نیز از خانه‌ها (در دوران عدّه) خارج نشوند مگر اینکه آن‌ها کار زشت آشکاری را انجام دهند.)

فقط در صورت انجام کار زشت می‌توان زن را در زمان عدّه از خانه بیرون کرد و این را حدود الهی می‌داند و هر کس از حدود الهی تجاوز کند به خویشتن ستم کرده است.

فلسفه این کار چیست؟  وکیل مهریه 

آیا این نیست که علاوه بر حفظ احترام زن، غالباً زمینه را برای بازگشت شوهر از طلاق و تحکیم پیوند زناشویی فراهم می‌سازد. امام باقر (ع) فرموده‌اند:

(زن مطلقه در دوران عدّه‌اش می‌تواند آرایش کند سرمه در چشم نماید و موهای خود را رنگین و خود را معطّر سازد و هر لباسی که موردعلاقه اوست بپوشد زیرا ممکن است از همین راه، زن بار دیگر قلب مرد را تسخیر کرده و مرد رجوع کند.)

قرآن کریم احکام طلاق را چنین بیان می‌فرماید: هنگامی‌که مدّت عدّه آن‌ها سرآمد باید آن‌ها را به طرز شایسته‌ای نگاهدارید یا به طرز شایسته‌ای از آن‌ها جدا شوید.

((فَاِذا بَلَغْنَ اَجَلَهُنَّ فَاَمْسِکوُهُنًّ بِمَعْروًُفِ اَوْ فارِقوُهُنَّ بِمَعْروفٍ)) «سوره طلاق آیه ۲»     وکیل مهریه 

و در آیه‌ی ۲۳۱ سوره بقره می‌فرماید: (هرگاه زنان را طلاق دادید و موقع عدّه آن‌ها رسید یا از آن‌ها به‌خوبی نگهداری کنید و یا به‌خوبی جلوی آن‌ها را باز گذارید. مبادا برای اینکه به آن‌ها ستم‌کنید آن‌ها را به شکل زیان‌آوری نگهداری کنید، هر که چنین کند باید بداند به خود ستم کرده است).

از این آیات یک اصل کلی استفاده می‌شود و آن اینکه هر مردی در زندگی خانوادگی یکی از دو راه را باید انتخاب کند یا تمام حقوق و وظایف را به‌خوبی و شایستگی انجام دهد و یا علقه زوجیت را قطع و زن را رها نماید. شق سوم یعنی اینکه زن را طلاق ندهد و به‌خوبی و شایستگی از او نگهداری نکند هم ازنظر اسلام وجود ندارد.

همچنین در سوره احزاب آیه ۴۹ می‌فرماید: (وَ سَرَّ حُوهُنَّ سَراحاً جَمیلاً)   وکیل مهریه 

زنان مطلقه را به طرز شایسته‌ای رها کنید و به‌صورت صحیحی از آن‌ها جدا شوید؛ و در آیه ۲۲۹ سوره بقره می‌فرماید: (یا باید همسر را به‌طور شایسته نگاهداشت و یا با نیکی و احترام رها کرد.) (فَاِمْساکٌ بِمَعْروُفٍ أوْ تَسْریحٌ بِاِحْسانٍ)

همچنین می‌فرماید: برای شما حلال نیست که چیزی را ازآنچه به آن‌ها داده‌اید پس بگیرید.

و در ادامه آیه دوم سوره طلاق می‌فرماید:) هنگام طلاق و جدایی دو مرد عادل از خودتان (از مسلمانان) را شاهد بگیرید و شهادت را برای خدا بر پا دارید، تنها کسانی که ایمان به خدا و روز قیامت دارند از این وعظ و اندرز نتیجه می‌گیرند ( (و این‌یکی از راه‌های جلوگیری از طلاق است.)

 

طلاق از منظر دین و حقوق زن در خانواده ، رفع ممنوع الخروجی ، رفع مسدودی حساب ، رفع ممنوع المعامله ، وکیل تجاری ، وکیل تضمینی ، وکالت تضمینی ، وکیل تهران ، وکیل با رابطه قوی ، بهترین وکیل مهریه ، وکیل کارکشته

طلاق از منظر دین و حقوق زن در خانواده ، رفع ممنوع الخروجی ، رفع مسدودی حساب ، رفع ممنوع المعامله ، وکیل تجاری ، وکیل تضمینی ، وکالت تضمینی ، وکیل تهران ، وکیل با رابطه قوی ، بهترین وکیل مهریه ، وکیل کارکشته

 

احکام زنان مطلقه و حقوق آنان   وکیل مهریه 

زنان مطلقه از دیدگاه قرآن سه گروه‌اند، گروهی که عادات ماهیانه می‌بینند و گروه دیگرکسانی که عادت ماهیانه نمی‌بینید و کسانی که باردارند و حکم هرکدام را بیان می‌فرماید.

در سوره بقره آیه ۲۲۸ می‌فرماید: ) و المطلّقات یتر بّصن با نفسهنّ ثلاثه قروء ( زنانی که عادت ماهیانه نمی‌بینند باید سه بار پاکی را پشت سر گذاشته عادت ماهانه ببینند و برای بار سوم وارد ماهانه شدند عدّه آن‌ها پایان‌یافته است.

و در آیه ۴ سوره طلاق می‌فرماید: ) و اللائی یئسن من المحیض من نسائکم ان ارتبتم فعدّ تهنّ ثلاثه اشهر( زنانی از شما که مأیوس از عادت ماهانه شده‌اند اگر در وضع آن‌ها (ازنظر بارداری) شک کنید عدّه آن‌ها سه ماه است.

و درباره‌ی زنان باردار می‌فرماید: (عدّه زنان باردار این است که بار خویش را بر زمین بگذارند.)

در آیه ۶ سوره طلاق پیرامون حقوق زنان مطلقه ازنظر مسکن و نفقه می‌فرماید: آن‌ها را هر جا خودتان سکونت دارید و امکانات شما ایجاب می‌کند سکونت دهید.

و در ادامه می‌فرماید: (به آن‌ها زیان نرسانید تا کار را بر آن‌ها تنگ کنید و مجبور به نقل‌مکان و ترک نفقه شما شوند.) و لا تضارّو هنّ لتضیّقوا علیهنّ یعنی حق ندارید ضرری متوجه آنها کنید تا ماندن در آن سکنی برایشان دشوار شود و ازنظر لباس و نفقه در مضیقه‌شان دهید.

همچنین می‌فرماید: (و اگر باردار باشند مخارج آنها را تا زمانی که وضع حمل می‌کنند بدهید زیرا مادام که وضع حمل نکرده‌اند در حال عدّه هستند و نفقه و مسکن بر همسر واجب است.)

در مورد حقوق زنان شیرده نیز می‌فرماید: (اگر حاضر شدند بعد از جدایی، فرزندان را شیر دهند اجر و پاداش آنها را بپردازید).

همچنین در مورد فرزندان بعد از طلاق می‌فرماید: (درباره‌ی سرنوشت فرزندان با مشاوره یکدیگر و به‌طور شایسته تصمیم بگیرید.) و أتمروا بینکم بمعروف (جمله) و أتمروا گاه به معنی (پذیرا شدن دستور) و گاه به معنی (مشاوره) می‌آید و در اینجا معنی دوم مناسب‌تر است و تعبیر به (معروف) تعبیر جامعی است که هرگونه مشاوره‌ای را که خیر و صلاح در آن باشد شامل می‌گردد.

در آیه ۷ سوره طلاق می‌فرماید: (آن‌هایی که امکانات وسیعی دارند از امکانات خود انفاق کنند و آنها که تنگ‌دست‌اند ازآنچه خدا به آنها داده انفاق نمایند، خداوند هیچ‌کس را جز به‌اندازه‌ی آنچه به او داده تکلیف نمی‌کند.)

حد طلاق در قرآن   وکیل مهریه 

در قرآن حد طلاق دومرتبه است (الطّلاق مرّتان) (طلاقی که رجوع و بازگشت دارد) در هر یک او دو بار یا باید همسر خود را به‌طور شایسته نگاهداری کند و آشتی نماید یا با نیکی او را رها سازد و برای همیشه از او جدا شود.

(فامساک بمعروف أو تسریح باحسان)

طلاق سوم، رجوع و بازگشتی ندارد و هنگامی‌که دو نوبت کشمکش و طلاق سپس صلح و رجوع انجام گرفت باید کار را یکسره کرد. از حضرت باقر (ع) نیز روایت‌شده که فرمودند: (خدا می‌فرماید طلاق دومرتبه است بعدازآن یا باید زن را به‌طور معروف نگهداری نمود یا او را با احسان رها کرد و رها کردن به احسان طلاق سوم است.)

طبق نظر فقها عظام، این آیه عدد طلاق را مشخص می‌کند زیرا که در صدر اسلام مواقعی پیش‌آمده که مردی زنی را طلاق داده اما در موارد متعددی ضمن رجوع به زن، مشقاتی را از جهات گوناگون برای وی پدید آورده است لذا اسلام با نزول این آیه حدوحصری برای این بازگشت مرد قرار داده است.

با توجه به مطالب ذکرشده می‌توان به این نکته اشاره کرد که طلاق در جوامع و ملل گذشته نیز مطرح بوده و اسلام اولین بار آن را بیان نفرموده بلکه اسلام به وضع طلاق سروسامان داده و در این مسئله به حقوق زن توجه کرده و مردان را موظف به رعایت آن نموده است و مرحوم طبرسی در مجمع‌البیان  می‌گوید:

(همان‌طور که برای مرد حقوقی بر عهده‌ی زنان گذرا ده شده همچنین زنان حقوقی بر مردان دارند که آنها موظف به رعایت آنند زیرا در اسلام هرگز حق، یک‌طرفه نیست و همیشه به‌صورت متقابل می‌باشد.)

پس به این حقیقت اشاره‌شده که حق و وظیفه، جدائی‌ناپذیرند و همان اندازه که زنان وظایفی دارند حقوقی هم برای آنها قرار داده‌شده است و از تساوی این (حقوق) با آن (وظایف)، (اجرای عدالت) در حق آنان عملی می‌گردد.

مرکزمطالعات جامع قضایی ایران ، رفع مسدودی حساب ، ممنوع الخروجی ، رفع ممنوع المعامله ، رفع ممنوع الخروجی ، رفع مسدودی حساب ، رفع ممنوع المعامله ، وکیل تجاری ، وکیل تضمینی ، وکالت تضمینی ، بهترین وکیل تهران ، وکیل با رابطه قوی ، وکیل مهریه ، وکیل کارکشته 

مرکزمطالعات جامع قضایی ایران ، رفع مسدودی حساب ، ممنوع الخروجی ، رفع ممنوع المعامله ، رفع ممنوع الخروجی ، رفع مسدودی حساب ، رفع ممنوع المعامله ، وکیل تجاری ، وکیل تضمینی ، وکالت تضمینی ، بهترین وکیل تهران ، وکیل با رابطه قوی ، وکیل مهریه ، وکیل کارکشته